Sågverk: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Nilli (diskussion | bidrag) (bilder) |
Nilli (diskussion | bidrag) (formattering av tabellen, hämtade info från den tyska wikin) |
||
Rad 10: | Rad 10: | ||
|} | |} | ||
== Byggnadskrav == | |||
Inga krav, den här byggnaden finns redan när du börjar spela. | |||
== Byggnadsnivåer == | |||
'''Högsta nivå:''' 40 | |||
{| class="wikitable" cellpadding="4" cellspacing="0" style="clear:both; text-align:center; border:1px;" | |||
! Nivå | |||
! [[File:Wood.png|Trä]] | |||
! [[File:Stone.png|Sten]] | |||
! [[File:Iron.png|Silvermynt]] | |||
! [[File:Pop.png|Befolkning]] | |||
! [[File:Time.png|Tid]] | |||
! Poäng | |||
|- | |||
| '''1''' || 3 || 3 || 3 || 1 (+1) || 0:01:24 || 22 (+22) | |||
|- | |||
| '''2''' || 10 || 10 || 10 || 2 (+1) || 0:05:15 || 24 (+2) | |||
|- | |||
| '''3''' || 21 || 21 || 21 || 4 (+2) || 0:11:22 || 27 (+3) | |||
|- | |||
| '''4''' || 36 || 36 || 36 || 6 (+2) || 0:19:37 || 29 (+2) | |||
|- | |||
| '''5''' || 55 || 55 || 55 || 7 (+1) || 0:30:00 || 32 (+3) | |||
|- | |||
| '''6''' || 78 || 78 || 78 || 9 (+2) || 0:42:25 || 35 (+3) | |||
|- | |||
| '''7''' || 105 || 105 || 105 || 11 (+2) || 0:56:51 || 39 (+4) | |||
|- | |||
| '''8''' || 135 || 135 || 135 || 13 (+2) || 1:13:16 || 43 (+4) | |||
|- | |||
| '''9''' || 169 || 169 || 169 || 16 (+3) || 1:31:39 || 47 (+4) | |||
|- | |||
| '''10''' || 207 || 207 || 207 || 18 (+2) || 1:51:58 || 52 (+5) | |||
|- | |||
| '''11''' || 248 || 248 || 248 || 20 (+2) || 2:14:11 || 57 (+5) | |||
|- | |||
| '''12''' || 292 || 292 || 292 || 22 (+2) || 2:38:19 || 63 (+6) | |||
|- | |||
| '''13''' || 340 || 340 || 340 || 25 (+3) || 3:04:19 || 69 (+6) | |||
|- | |||
| '''14''' || 391 || 391 || 391 || 27 (+2) || 3:32:11 || 76 (+7) | |||
|- | |||
| '''15''' || 446 || 446 || 446 || 30 (+3) || 4:01:55 || 84 (+8) | |||
|- | |||
| '''16''' || 504 || 504 || 504 || 32 (+2) || 4:33:28 || 92 (+8) | |||
|- | |||
| '''17''' || 566 || 566 || 566 || 35 (+3) || 5:06:52 || 101 (+9) | |||
|- | |||
| '''18''' || 631 || 631 || 631 || 37 (+2) || 5:42:04 || 111 (+10) | |||
|- | |||
| '''19''' || 699 || 699 || 699 || 40 (+3) || 6:19:04 || 122 (+11) | |||
|- | |||
| '''20''' || 771 || 771 || 771 || 42 (+2) || 6:57:52 || 135 (+13) | |||
|- | |||
| '''21''' || 846 || 846 || 846 || 45 (+3) || 7:38:28 || 148 (+13) | |||
|- | |||
| '''22''' || 924 || 924 || 924 || 48 (+3) || 8:20:50 || 163 (+15) | |||
|- | |||
| '''23''' || 1005 || 1005 || 1005 || 50 (+2) || 9:04:58 || 179 (+16) | |||
|- | |||
| '''24''' || 1090 || 1090 || 1090 || 53 (+3) || 9:50:52 || 197 (+18) | |||
|- | |||
| '''25''' || 1178 || 1178 || 1178 || 56 (+3) || 10:38:31 || 217 (+20) | |||
|- | |||
| '''26''' || 1269 || 1269 || 1269 || 59 (+3) || 11:27:55 || 238 (+21) | |||
|- | |||
| '''27''' || 1363 || 1363 || 1363 || 62 (+3) || 12:19:04 || 262 (+24) | |||
|- | |||
| '''28''' || 1461 || 1461 || 1461 || 64 (+2) || 13:11:57 || 288 (+26) | |||
|- | |||
| '''29''' || 1561 || 1561 || 1561 || 67 (+3) || 14:06:32 || 317 (+29) | |||
|- | |||
| '''30''' || 1665 || 1665 || 1665 || 70 (+3) || 15:02:52 || 349 (+32) | |||
|- | |||
| '''31''' || 1772 || 1772 || 1772 || 73 (+3) || 16:00:54 || 384 (+35) | |||
|- | |||
| '''32''' || 1883 || 1883 || 1883 || 76 (+3) || 17:00:39 || 422 (+38) | |||
|- | |||
| '''33''' || 1996 || 1996 || 1996 || 79 (+3) || 18:02:07 || 465 (+43) | |||
|- | |||
| '''34''' || 2112 || 2112 || 2112 || 82 (+3) || 19:05:16 || 511 (+46) | |||
|- | |||
| '''35''' || 2232 || 2232 || 2232 || 85 (+3) || 20:10:06 || 562 (+51) | |||
|- | |||
| '''36''' || 2355 || 2355 || 2355 || 88 (+3) || 21:16:39 || 618 (+56) | |||
|- | |||
| '''37''' || 2481 || 2481 || 2481 || 91 (+3) || 22:24:52 || 680 (+62) | |||
|- | |||
| '''38''' || 2610 || 2610 || 2610 || 94 (+3) || 23:34:46 || 748 (+68) | |||
|- | |||
| '''39''' || 2742 || 2742 || 2742 || 97 (+3) || 24:46:20 || 823 (+75) | |||
|- | |||
| '''40''' || 2877 || 2877 || 2877 || 101 (+4) || 25:59:35 || 905 (+82) | |||
|- | |||
| colspan="7" | <small>Den här tabellen visar standarddata för resurskrav, bondgårdskrav och tidsåtgång för att uppgradera byggnaden. Om du har utforskat teknologier i akademin för att förändra standarddata ([[Forskning|Arkitektur]] och [[Forskning|Byggkran]]) kommer siffrorna i tabellen inte stämma för dig. Byggnadstiderna påverkas även av [[Om Inställningar|världshastigheten]] och stämmer bara för hastighet på ett värde av 1.</small> | |||
|} | |||
[[Kategori:Byggnader]] | [[Kategori:Byggnader]] |
Versionen från 4 juni 2010 kl. 09.22
Huvudsida -> Byggnader / Poängtabell -> Sågverk
Under konstruktion | Nivå 1-13 | Nivå 14-27 | Nivå 28-40 |
---|---|---|---|
Byggnadskrav
Inga krav, den här byggnaden finns redan när du börjar spela.
Byggnadsnivåer
Högsta nivå: 40
Nivå | Poäng | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 3 | 3 | 1 (+1) | 0:01:24 | 22 (+22) |
2 | 10 | 10 | 10 | 2 (+1) | 0:05:15 | 24 (+2) |
3 | 21 | 21 | 21 | 4 (+2) | 0:11:22 | 27 (+3) |
4 | 36 | 36 | 36 | 6 (+2) | 0:19:37 | 29 (+2) |
5 | 55 | 55 | 55 | 7 (+1) | 0:30:00 | 32 (+3) |
6 | 78 | 78 | 78 | 9 (+2) | 0:42:25 | 35 (+3) |
7 | 105 | 105 | 105 | 11 (+2) | 0:56:51 | 39 (+4) |
8 | 135 | 135 | 135 | 13 (+2) | 1:13:16 | 43 (+4) |
9 | 169 | 169 | 169 | 16 (+3) | 1:31:39 | 47 (+4) |
10 | 207 | 207 | 207 | 18 (+2) | 1:51:58 | 52 (+5) |
11 | 248 | 248 | 248 | 20 (+2) | 2:14:11 | 57 (+5) |
12 | 292 | 292 | 292 | 22 (+2) | 2:38:19 | 63 (+6) |
13 | 340 | 340 | 340 | 25 (+3) | 3:04:19 | 69 (+6) |
14 | 391 | 391 | 391 | 27 (+2) | 3:32:11 | 76 (+7) |
15 | 446 | 446 | 446 | 30 (+3) | 4:01:55 | 84 (+8) |
16 | 504 | 504 | 504 | 32 (+2) | 4:33:28 | 92 (+8) |
17 | 566 | 566 | 566 | 35 (+3) | 5:06:52 | 101 (+9) |
18 | 631 | 631 | 631 | 37 (+2) | 5:42:04 | 111 (+10) |
19 | 699 | 699 | 699 | 40 (+3) | 6:19:04 | 122 (+11) |
20 | 771 | 771 | 771 | 42 (+2) | 6:57:52 | 135 (+13) |
21 | 846 | 846 | 846 | 45 (+3) | 7:38:28 | 148 (+13) |
22 | 924 | 924 | 924 | 48 (+3) | 8:20:50 | 163 (+15) |
23 | 1005 | 1005 | 1005 | 50 (+2) | 9:04:58 | 179 (+16) |
24 | 1090 | 1090 | 1090 | 53 (+3) | 9:50:52 | 197 (+18) |
25 | 1178 | 1178 | 1178 | 56 (+3) | 10:38:31 | 217 (+20) |
26 | 1269 | 1269 | 1269 | 59 (+3) | 11:27:55 | 238 (+21) |
27 | 1363 | 1363 | 1363 | 62 (+3) | 12:19:04 | 262 (+24) |
28 | 1461 | 1461 | 1461 | 64 (+2) | 13:11:57 | 288 (+26) |
29 | 1561 | 1561 | 1561 | 67 (+3) | 14:06:32 | 317 (+29) |
30 | 1665 | 1665 | 1665 | 70 (+3) | 15:02:52 | 349 (+32) |
31 | 1772 | 1772 | 1772 | 73 (+3) | 16:00:54 | 384 (+35) |
32 | 1883 | 1883 | 1883 | 76 (+3) | 17:00:39 | 422 (+38) |
33 | 1996 | 1996 | 1996 | 79 (+3) | 18:02:07 | 465 (+43) |
34 | 2112 | 2112 | 2112 | 82 (+3) | 19:05:16 | 511 (+46) |
35 | 2232 | 2232 | 2232 | 85 (+3) | 20:10:06 | 562 (+51) |
36 | 2355 | 2355 | 2355 | 88 (+3) | 21:16:39 | 618 (+56) |
37 | 2481 | 2481 | 2481 | 91 (+3) | 22:24:52 | 680 (+62) |
38 | 2610 | 2610 | 2610 | 94 (+3) | 23:34:46 | 748 (+68) |
39 | 2742 | 2742 | 2742 | 97 (+3) | 24:46:20 | 823 (+75) |
40 | 2877 | 2877 | 2877 | 101 (+4) | 25:59:35 | 905 (+82) |
Den här tabellen visar standarddata för resurskrav, bondgårdskrav och tidsåtgång för att uppgradera byggnaden. Om du har utforskat teknologier i akademin för att förändra standarddata (Arkitektur och Byggkran) kommer siffrorna i tabellen inte stämma för dig. Byggnadstiderna påverkas även av världshastigheten och stämmer bara för hastighet på ett värde av 1. |